قیمت لحظه ای سکه و طلا / قیمت هر گرم طلا : 1,146,400 تومان

فیروزه

فیروزه معرب پیروزه فارسی فسفات آبدار طبیعی آلومینیم است که در دستگاه کج‌وجهی متبلور می‌شود، با مس آبی‌رنگ است و به عنوان جواهر به‌کار می‌رود. فیروزه با فرمول شیمیایی CuAl6 [ (OH)2 - PO4]4.4H2O یک کانی کمیاب و ارزشمند به رنگ‌های طیف فیروزه‌ای (آبی روشن تا آبی پر رنگ) و از ردهٔ فسفات است.


این کانی به‌دست فیروزه‌تراشان شکل داده می‌شود و به عنوان نگین برای انگشتر، گردنبند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می‌رود که در خرید آنلاین طلا می‌توانید آنها را انتخاب کنید. همراه داشتن این سنگ در دین اسلام به عنوان انگشتر بسیار توصیه شده‌است. در ایران: نام انگلیسی: (TURQUOISE) سختی فیروزه (6-5) می‌باشد.


فیروزه در خرید سرویس طلا به رنگ‌ آبی کم رنگ و پر رنگ یافت می‌شود. فیروزه در مناطق زیادی یافت می‌شود مانند آمریکا - مصر - ایران - هندوستان و... که بهترین نوع فیروزه جهان به دلیل امتداد داشتن رگه‌های فیروزه از خراسان تا هندوستان ، فیروزه نیشابوری و هندی می‌باشد. همچنین در شهر بابک استان کرمان،معدن فیروزه بزرگی وجود دارد که قابل مقایسه با فیروزه نیشابور است. فیروزه در 2 نوع صاف (عجمی) و رگه دار (شجری) یافت می‌شود.


در ایران نوع عجمی طرفداران زیادی دارد . همچنین نوع عجمی نیشابوری با قیمت بسیار بالا معامله می‌شود . ماده رنگی فیروزه مربوط به مس و آهن است. فیروزه سنگی زنده است. مواد شیمیایی چربی ها، اسیدها و... باعث آسیب رساندن به فیروزه می‌شوند. فیروزه معرب پیروزه ی پارسیست . در کتاب حدود العالم من المشرق الی المغرب چنین آمده : و اندر کوههای وی [ طوس ] معدن پیروزه است و معدن مس است و سرب و سرمه و شبه و دیگ سنگین.

جهت استفاده از سایت، گوشی را بچرخانید!