قیمت لحظه ای سکه و طلا / قیمت هر گرم طلا : 1,146,400 تومان
1399/9/9
چگونه طلای دست دوم بخریم

چگونه طلای دست دوم بخریم


 وقتی نوبت به خرید طلای دست دوم می‌رسد، باید انتظار داشته باشیم که با هر خریدی که تا به حال داشتیم فرق داشته باشد و حتی می‌تواند کمی چالش نیز داشته باشد، اما در نهایت نتیجه آن بسیار ارزشمند است. در حالی که در خرید طلای دست دوم ارجحیت سبک و سلیقه است، اما با این حال موارد بسیاری مانند ارزش کالا در برابر پولی که می‌دهید و مواردی از این دست نیز بسیار اهمیت دارند که باید هنگام خرید آنها را نیز در اولویت‌های خود قرار دهید. با تمام این موارد، چگونه طلای دست دوم بخریم؟

چگونه طلای دست دوم بخریم

این مقاله راهنمای خرید طلای دست دوم است و به شما کمک می‌کند تصمیم درستی هنگام خرید بگیرید. مواردی چون دلایل شما برای خرید طلای دست دوم و بررسی اعتبار طلافروشی برای خرید طلای دست دوم، مواردی هستند که هنگام خرید با شما همراه هستند و قصد داریم تا در این مقاله درباره تمام آنها صحبت کنیم و ترفندهای خرید طلای دست دوم را برای شما رمزگشایی کنیم.

چرا طلای دست دوم بخریم؟

چگونه طلای دست دوم بخریم

همیشه و برای همه این سوال ممکن است پیش بیاید که آیا طلای دست دوم بخریم یا نخریم. اگرچه قیمت عامل تعیین کننده در هنگام خرید طلای دست دوم است، اما دلایل بسیار دیگری در مورد خرید طلای دست دوم وجود دارد:

·        کیفیت عالی در قبال پولی که پرداخت می‌کنید - فراموش نکنید که مردم اغلب دلایل زیادی برای فروش طلا و جواهر خود دارند – که یکی از آنها می‌تواند کمتر استفاده کردن از آنها باشد! از آنجایی که طلای دست دوم هنگام فروش دیگر هزینه اجرت ساخت را ندارد و قیمت آن به اندازه قیمت طلای نو نمی‌باشد، بنابراین شما با خرید آن سود زیادی می‌برید و در عین حال طلایی دارید که کم از آن استفاده شده است و مانند طلای نو است. اگر اطلاعی از نحوه محاسبه اجرت ساخت ندارید می‌توانید به مقاله آن مراجعه کنید و بیشتر درباره آن اطلاعات به دست آورید.

·        داشتن وجدان بیدار در مورد محیط زیست - خرید طلای دست دوم سهمی هر چند اندک در داشتن آینده‌ای پایدارتر دارد. خرید طلای دست دوم به این معنا است که می‌توان تقاضا برای خرید طلا و جواهر نو را کم کرد و در نهایت طلای کمتری از معادن و زمین استخراج می‌شود.

·        داشتن طلا و جواهر سبک وینتیج و قدیمی – خرید طلای دست دوم یک مزیت بسیار جالب و هیجان انگیز دارد و آن هم این است که می‌توانید با توجه به سبک و سلیقه خود، سراغ طرح‌هایی بروید که حالت وینتیج و عتیقه دارند و هر کدام به دوران خاصی تعلق دارند. به عنوان مثال می‌توانید هنگام خرید سرویس طلا مدل‌های دست دومی را پیدا کنید که در طلافروشی‌ها و جواهرفروشی‌ها وجود ندارد و به نوعی به آنها سرویس‌هاس طلای کلاسیک گفته می‌شود.

·        پیدا کردن طلا و جواهری منحصر به فرد - شما اغلب هنگام خرید خود، طلا و جواهر دست دوم منحصر به فردی را پیدا خواهید کرد که هنگام خرید طلای نو به آنها دسترسی ندارید و این نوع خرید، به شما این امکان را می‌دهد از نظر سبک و سلیقه، فردی منحصر به فرد به نظر برسید.

بسیاری خرید طلای دست دوم را یک سرمایه گذاری می‌دانند، که آن طلا غالباً کالایی بوده که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده یا به عنوان هدیه در مناسبت‌های خاص به افراد مختلف داده شده است. بعضی اوقات، ممکن است فکر کنید یک طلا و جواهر سفارشی ساخته شده، ممکن است بهترین راه برای نشان دادن علاقه و محبت به کسی باشد که دوستش دارید. اما با این حال، این را باید بدانید که نباید از طلای دست دوم غفلت کنید.

اگر ظاهر طلا و جواهر قدیمی و عتیقه را دوست دارید، پس این نوع طلا و جواهر را نیز در نظر داشته باشید و با خرید آنها مجموعه خود را تکمیل کنید. به همین ترتیب، اگر به دنبال ماجراجویی هستید و دوست دارید تا با خرید طلا به ماجراجویی برسید، می‌توانید با خرید طلای دست دوم آن را محقق کنید و با هر بار تماشای آن داستان‌هایی که در افراد مختلف داشته است را تصور کنید. بسیاری از طلاهای دست دوم میراث خانوادگی هستند و دست به دست چرخیده‌اند. اگر این سوال را از خود می‌پرسید که آیا انگشتر دست دوم بخریم یا نه، باید بدانید که بسیاری از انگشترهای دست دوم حلقه‌های نامزدی و ازدواجی بودند که داستان‌های جالب داشتند، بنابراین هم می‌توانند انتخاب‌هایی زیبایی باشند و هم می‌توانند بسیار جالب باشند.

اصالت طلا و جواهر دست دوم

چگونه طلای دست دوم بخریم

خرید طلا و جواهر دست دوم یا به صورت آنلاین یا در طلافروشی‌ها باید با ذهنی باز، اما قلبی کنجکاو انجام شود. به عنوان یکی از بایدها و نبایدهای خرید طلا، برای اینکه خرید مطمئنی داشته باشید و پول خود را در جای درست خرج کنید، بسیار مهم است که اصالت کالا را قبل از نهایی شدن معامله بسنجید تا از ناامیدی بعد از خرید جلوگیری کنید.

اگر تصمیم دارید تا طلا و جواهر دست دوم را از دست بخرید، باید خودتان اصالت طلا را بسنجید. نحوه بررسی اصالت طلا و جواهر و تشخیص تقلب و اصل بودن آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، از جمله:

کدهای روی طلای و جواهر – روی تمام طلا و جواهرها کدهایی وجود دارد که آنها با توجه به عیاری که دارند فرق می‌کند. به عنوان مثال ممکن است بر روی طلایی عدد 925 حک شده باشد که این عدد نشان می‌دهد که کالای شما 92.5 درصد از طلای خالص ساخته شده است. 

·        برندها - بسیاری از برندها نام خود را بر روی طلا و جواهر حک می‌کنند، بنابراین هنگام خرید طلای دست دوم برندهای به دنبال این باشید. البته این موضوع ممکن است در میان برندهای ایران خیلی مرسوم نباشد، اما در جهان و برای برندهای بزرگ جهان این کار عرف است.

·        تست آهنربا - برای بررسی اصل بودن طلای خود، سعی کنید آزمایش آهنربا را انجام دهید. طلای واقعی به آهنربا نمی‌چسبد. جواهرسازان از روش‌های علمی بیشتری مانند آزمایش اسید یا XRF استفاده می‌کنند، که در آن با اشعه ایکس طلا و جواهر و اصل بودن آن را تشخیص می‌دهند. اگر جواهر دست دوم می‌خرید و روی آن الماس دارد می‌توانید در مقاله تشخیص تقلبی و اصل بودن الماس در خانه، از اصل بودن نگین‌های آن نیز مطمئن شوید.

·        فاکتور و شناسنامه – طلای دست دوم نیز در طلافروشی‌ها با فاکتور خرید و فروش می‌شود، بنابراین می‌توانید با مشاهده فاکتور و شناسنامه کالا از اصالت آن مطمئن شوید. البته اسنادی که همراه با طلا و جواهر دست دوم است نیز می‌تواند جعلی باشد، بنابراین بسیار مراقب باشید! به دنبال اشتباهات املایی، متنی یا چاپ مبهم یا دستور زبان بد در آنها باشید.

·        خرید از طلافروشی معتبر - توصیه می‌کنیم بررسی اصالت کالا را به دست افراد متخصص و با اعتبار بازار بسپارید و سراغ طلا و جواهر دست دومی بروید که دیگر نیاز به بررسی اصالت آنها نباشد.

آیا باید طلای دست دوم بخرید؟

بزرگ‌ترین مشکل طلای دست دوم، این است که این اکسسوری‌ها قبلا استفاده شدند. این بدان معنی است که ممکن است به مرور دچار فرسودگی و خراش شده باشند، بنابراین باید این موضوع را حتما در نظر داشته باشید که طلایی که می‌خرید مانند طلای نو نیست و ممکن است کمی روی آن به نسبت طلای نو خط و خش وجود داشته باشد. البته که تمیز کردن طلا را می‌توانید هم به طلافروش بسپارید و هم خودتان می‌توانید در خانه انجام دهید.

چگونه طلای دست دوم بخریم

بسته به درجه سایش و خط و خشی که طلا دارد، می‌توانید آن را برطرف کنید. البته این در مورد طلاهای بدون نگین صدق می‌کند. به عنوان مثال هنگام خرید انگشتر طلا، خطر افتادن سنگ های قیمتی آن وجود دارد و با برق انداختن طلای آن این مشکل ممکن است به وجود آید.

از جواهرفروش بپرسید که ساخت مجدد یا جایگزینی عناصر بیش از حد فرسوده طلای شما چقدر  هزینه دارد و اگر به صرفه بود، این کار را انجام دهید. فقط به شرطی که هزینه‌ی پرداختی شما بیش از هزینه‌ای که برای خرید طلای نو می‌پردازید، نشود.

اگر قصد شما از خرید طلای دست دوم این است که سرمایه گذاری کنید، وجود خش روی طلا ممکن است خیلی اهمیت نداشته باشد. اما اگر به دنبال استفاده از طلا و جواهر هستید و دوست دارید تا هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید، راه‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر جواهر دوست دارید و نمی‌خواهید برای گران‌ترین نگین‌ها هزینه کنید، می‌توانید سراغ خرید پایه جواهر بروید. پایه جواهر چیست؟

پایه جواهر همان طلای آماده و ساخته شده است که سنگ به آن زیبایی و درخشش می‌دهد. حالا می‌توانیم راحت‌تر پایه جواهر را تعریف کنیم؛ پایه جواهر همان قالب ساخته شده جواهر قبل از سوار شدن سنگ است که در پایه جواهر این شما هستید که سنگ و نگین آن را انتخاب می‌کنید.

به این ترتیب، می‌توانید سراغ به صرفه‌ترین نوع سنگ و پایه جواهر بروید و هزینه کمتری بابت خرید جواهر پرداخت کنید.

یکی دیگر از راه‌ها، این است که سراغ طلاهایی بروید که اجرت ساخت کمتری دارند. میزان اجرت ساخت ممکن است از طلافروشی تا طلافروشی فرق بکنید و نحوه محاسبه آن محصول به محصول فرق دارد. بنابراین این نیز می‌تواند راهی برای خرید طلای ارزان‌تر باشد.

طلای دست دوم از کجا بخریم؟

چگونه طلای دست دوم بخریم

همان‌طور که عنوان کردیم، خرید طلا و جواهر باید با دقت و احتیاط خریداری شود. خصوصا در مورد طلای دست دوم باید این دقت را بیشتر نیز بکنید.

گالری طلا دیورس تمام آنچه که برای خرید طلای دست دوم نیاز است را دارد. می‌توانید با خیال راحت طلای دست دوم را بخرید، چرا که این گالری از معتبرترین و مطمئن‌ترین طلافروشی‌های بازار است. همچنین قیمت طلای دست دوم در دیورس بسیار مقرون به صرفه است و می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین محصول را با بهترین قیمت بخرید.

در مجموعه طلای دست دوم دیورس سرویس‌های طلای بسیار زیبا وجود دارد که می‌توانید آنها را برای خرید عروسی خود در نظر بگیرید و خرید عالی و به صرفه‌ای داشته باشید. خرید طلای دست دوم می‌تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری باشد، چرا که نسبت به طلای نو هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. خرید طلای دست دوم به صورت آنلاین از دیورس، علاوه بر کاهش هزینه خرید طلا، هزینه رفت و آمد شما به طلافروشی‌ها را نیز کاهش می‌دهد و بنابراین با یک تیر دو نشان خواهید زد.

جهت استفاده از سایت، گوشی را بچرخانید!